Historia

Dom Grecki – początek i jego losy przed laty

Dom Grecki

Dawne muzeum i jednocześnie jeden z najbardziej znanych zabytków Myślenic. Przez lata pełnił wiele różnych funkcji. Jego nazwa również nie jest przypadkowa.

Zanim opuścimy rynek koniecznie musimy odwiedzić jeszcze jeden zabytkowy budynek, budynek, który Myśleniczanie bardzo dobrze znają, można powiedzieć, że jest to jeden z symboli miasta, mianowicie Dom Grecki.

Dom Grecki
Dom Grecki

Wspomniany zabytek stoi przy dawnym szlaku królewskim na Węgry, pełnił funkcję zajazdu gdzie zatrzymywali się podróżni i kupcy. Nie wiadomo dlaczego szczególnie upodobali go sobie kupcy ormiańscy, byli oni ciemnej karnacji i Myśleniczanie nazywali ich Grekami, stąd nazwa budynku. Budynek powstał w wieku XVIII i na początku był parterowy, piętro zostało dobudowane w roku 1818 przez właściciela Stefana Popowicza. W architekturze budynku przeplatają się cechy stylów baroku i klasycyzmu. Wnętrza budynku to pomieszczenia ze stropami belkowymi oraz krzyżowymi, w których do niedawna zaaranżowane były wspaniałe ekspozycje, duża sala na parterze przeznaczona była głownie do wykładów, prelekcji i lekcji muzealnych. W Muzeum Regionalnym zwiedzający mogli zobaczyć XIX – wieczne wnętrza mieszczańskie, a także 4 wystawy stałe archeologiczną, etnograficzną, dzieł ludowych oraz dotyczącą II Wojny Światowej. Ważny element stanowiły także liczne wystawy czasowe.  

Dom Grecki - wystawa etnograficzna
Wystawa etnograficzna w domu greckim

Zanim Dom Grecki zaczął pełnić funkcję muzeum, z którą wszyscy go kojarzymy, pełnił zupełnie inne role. Jak już zostało powiedziane na początku swojej historii pełnił funkcję zajazdu, oczywiście był też domem mieszkalnym dla kolejnych właścicieli. W czasie II wojny funkcjonował w nim magiel i prasowalnia bielizny. Po wojnie pełnił funkcję siedziby ZNP, przez pewien czas uczyły się w nim dzieci ze szkoły nr 1. Był też sklepem mięsnym, ślusarskim i szklarskim, pełnił funkcje magazynu księgarni „Dom Książki”. Po tym nieco burzliwym okresie w roku 1953 stał się siedzibą Muzeum Regionalnego, które było chlubą miasta i na które z zazdrością spoglądali muzealnicy i goście z innych miast. Wiele wspaniałych lat działalności, niezliczona ilość imprez artystycznych, wystaw i działalność edukacyjna z tym kojarzył się Dom Grecki. W tej chwili stoi pusty i smutny. Jednak jak wielokrotnie pokazała to historia, może i do tego zabytku kiedyś wróci życie i Dom Grecki znów otworzy swoje zabytkowe wnętrza.

Marek Stoszek
Myśleniczanin, absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i kulturoznawstwa na Akademii Ignatianum, autor publikacji historycznych i kulturowych, badacz, entuzjasta i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Interesuje się wszystkim co myślenickie, historią i tradycją XIX i XX wieku, dwudziestolecia międzywojennego, historią I wojny światowej oraz relacjami polsko-żydowskimi. Współpracuje m.in. z: Polskim Towarzystwem Ziemiańskim oddział w Krakowie, Cruix Galicjae oraz KVH Beskydy ze Słowacji, organizacjami zajmującymi się aktywną ochroną miejsc pamięci związanych z pierwszą wojną światową, Wspólnotą Myślenice, zajmującą się międzykulturowością, oraz Polskim Towarzystwem Historycznym odział Myślenice, któremu ma zaszczyt przewodzić.