Kultura

Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu aktorów – amatorów, którym do amatorstwa daleko

Jak co roku okres wielkopostny jest dla Grupy Misterium czasem bardzo intensywnym. Nieprzerwanie od 2012 roku w tym czasie przedstawiają oni sztuki  ukazujące tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Już dzisiaj premiera kolejnego spektaklu w ich wykonaniu, które po raz kolejny zaskakuje widza. Tym razem grupa przedstawi misterium codzienności, bo każdego dnia możemy uczestniczyć w Eucharystii.

„Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej pomaga zrozumieć czym jest Eucharystia. Pozwala zgłębić jej sens i znaczenie dla naszego chrześcijańskiego życia. A czy Ty, będąc na Mszy Świętej, myślałeś o tym, że uczestniczysz w Misterium Bożej Miłości i Miłosierdzia? Czy podczas Ewangelii stałeś w wyobraźni wokół wydarzeń w Niej zapisanych? Jeśli nie – Grupa Misterium pomoże Ci to przeżyć, rozważyć, przemyśleć” – /https://www.facebook.com/grupamisterium/.                                                                           

Jak zapowiedzieli, tak też zrobili. Sugestywne obrazy, wzajemne przenikanie się etapów męki Chrystusa z poszczególnymi częściami Eucharystii powoduje w odbiorcy poruszenie. Na jednej scenie widzimy Jezusa i hostię, krew Zbawiciela przelewaną za ludzkość i kielich. W tej samej chwili usłyszymy fragment Ewangelii czytany przez księdza i te wydarzenia też zobaczymy. Dzięki tym dwóm płaszczyznom widz uświadamia sobie, że pomimo upływu czasu uczestnictwo w Męce Pańskiej jest możliwe również tu i teraz podczas każdej Eucharystii.

Ten pełen symboli scenariusz mógł wymyślić tylko Marcin Kobierski, z którym Grupa Misterium od lat współpracuje zarówno przy tworzeniu Męki Pańskiej jak i podczas pełnych emocji październikowych spektakli. Z kolei reżyseria sztuki jest autorstwem Piotra Piechy, który swoim artyzmem ubogaca grupę od czterech lat. Misterium Męki Pańskiej jest jednak specjalnością pana Piotra. Z tajemnicą męki i zmartwychwstania Chrystusa obcuje on już od dawna, bo od roku 1981 współpracując z różnymi grupami parafialnymi z powodzeniem tworzy profesjonalne inscenizacje misteryjne. Sam swą pracę podsumowuje następująco:

„Za św. Pawłem mogę powiedzieć: „Jak Pan Bóg zechce, a będziemy żyli”. W moim przypadku właśnie tak jest. Żyję, a Pan Bóg chce, bo daje czas na to, bym łączył pracę zawodową, której jest dużo, z misteryjnymi projektami artystycznymi, do których tworzenia jestem zapraszany. W sposób niesamowity nie muszę rezygnować z niczego. To wszystko się tak cudownie układa, ku radości mojej, mojej rodziny i najbliższych”.

Podobnie jest z członkami naszej myślenickiej Grupy Misterium. Sami siebie przedstawiają jako aktorów-amatorów, którzy pomimo swojej pracy zawodowej, studiów czy innych różnorodnych obowiązków postanowili znaleźć czas na to, by poprzez sztukę nieść Ewangelię i promować wartości chrześcijańskie. Wszystko w tych słowach się zgadza, z wyjątkiem jednego – amator. Oglądając spektakle w ich wykonaniu, widz z pewnością nie dostrzega amatorszczyzny. Wręcz przeciwnie, ma się wrażenie bycia w prawdziwym teatrze, a oglądana sztuka zrobiona jest na bardzo wysokim poziomie. Grupę tę tworzą zdolni ludzie, którzy z kreatywnością są za pan brat, a dzięki współpracy z wykształconymi aktorami sami wzrastają w tej sztuce i nabierają nowych umiejętności. Praca przy tworzeniu sztuki szlifuje w nich nie tylko warsztat aktorski, ale również daje możliwość pracy nad sobą, pomaga przełamać nieśmiałość, uczy wyrażania emocji i spojrzenia na pewne problemy z innej perspektywy.

Początki Misterium sięgają roku 2012, kiedy to podczas wizyty duszpasterskiej ks.Sławomir Kowalski zachęcał parafian do współtworzenia tego dzieła. Z biegiem lat w grupie teatralnej pojawiło się co raz to więcej twarzy. W pracę nad spektaklami przeważnie zaangażowanych jest około 35 osób. Grupa Misterium przygotowuje dla widzów zawsze dwie sztuki w ciągu roku. Pierwsza z nich zgłębia tajemnicę Męki Pańskiej i przedstawiana jest zawsze w okresie wielkopostnym. Z kolei druga sztuka, obfitująca w symbole i dydaktyzm, swą premierę ma zawsze w październiku. Różnorodność tematów i emocji, które poruszają w swoich spektaklach, spotyka się z ciepłym przyjęciem publiczności. I choć aktorom  niejednokrotnie brak czasu daje się we znaki, to ogrom ich pracy włożony w stworzenie nowego spektaklu obficie procentuje. Wejściówki na ich sztuki rozchodzą się w błyskawicznym tempie, a sala teatralna w Domu Katolickim niejednokrotnie pęka w szwach. Ponadto liczne gratulacje i owacje na stojąco są dla aktorów najlepszą nagrodą za ich trud.

„Jestem dumna z tego, że tworzymy sztuki, które skłaniają publiczność do refleksji nad życiem, wiarą, pozwalają miło spędzić czas. I choć czasami jest trudno – bo jesteśmy zmęczeni, zabiegani, mamy okrojony czas dla rodziny – to największą nagrodą za trud przygotowań są uśmiechnięte twarze naszych Widzów, ich wzruszone oczy, miłe słowo, życzliwe gesty. To dla takich chwil warto być aktorem Grupy Misterium!”-  Monika.

Radością napawa fakt, że w Myślenicach są ludzie, których połączyła jedna pasja i wspólnie tworzą coś niesamowitego, co wzrusza, skłania do refleksji i ubogaca. Patrząc na zainteresowanie, jakim cieszą się spektakle Grupy Misterium stwierdzamy, że nasi aktorzy – amatorzy śmiało mogą się nazwać aktorami!  

„Misterium Męki Pańskiej” – terminy spektakli:      
16.03.2019 sobota godz. 19:15 PREMIERA          
17.03.2019 niedziela godz. 15:15 i 18:15    
24.03.2019 niedziela godz. 15:15 i 18:15    
29.03.2019 piątek godz. 19:15         
30.03.2019 sobota godz. 15:30 i 18:30        
31.03.2019 niedziela godz. 15:15 i 18:15    
6.04.2019 sobota godz. 15:30 i 18:30          
7.04.2019 niedziela godz. 15:15 i 18:15      
14.04.2019 niedziela godz. 15:15 i 18:15    

Barbara Pająk
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Interesuje się teatrem, muzyką, modą i ogólnie szeroko pojętą kulturą. Uwielbia wszystko, co kojarzy się z kreatywnością. Chętnie angażuje się w różne akcje społeczne. W pracy – nauczyciel, w domu – szczęśliwa żona i matka.