Miasto

Konkurs Palm Wielkanocnych i Świąteczny Kiermasz na myślenickim rynku

palmy

Tej niedzieli Myślenicki rynek mienił się mnóstwem barw, a wszystko za sprawą palm wielkanocnych przygotowanych specjalnie na zorganizowany jak co roku konkurs.

Tegoroczna edycja konkursu palm już za nami. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz potraw i ozdób świątecznych przygotowanych przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia. Piękna aura sprawiła, że mnóstwo Myśleniczan przyszło na rynek, aby skosztować ciepłego żurku czy wielkanocnej babki, a przede wszystkim podziwiać piękne palmy wielkanocne. 

W trakcie konkursu obecni byli przedstawiciele władzy samorządowej, Burmistrz Miasta i Gminy Jarosław Szlachetka, Wiceburmistrz Mateusz Suder, przedstawiciele MOKiS, Dyrektor Piotr Szewczyk oraz Natalia Nowacka, Przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z panią Prezes Lucyną Gowin na czele. Na rynku pojawił się również Proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej ks. Zdzisław Balon. Gościem Specjalnym była Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz z dziećmi. 

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz, który wszystkich przywitał i oficjalnie otworzył konkurs Palm Wielkanocnych 2019.

Cieszę się, że jesteśmy tutaj wszyscy razem na myślenickim rynku i zgromadziliśmy się z okazji Niedzieli Palmowej wokół tego naszego tradycyjnego święta – konkursu palm wielkanocnych.

Szanowni Państwo, w imieniu swoim oraz całego samorządu Miasta i Gminy Myślenice dla wszystkich mieszkańców i naszych gości najserdeczniejsze życzenia: niech Pan Jezus Zmartwychwstały błogosławi państwu na ten świąteczny czas i na każdy dzień po tych  Świętach Wielkanocnych, wszystkiego dobrego – burmistrz Jarosław Szlachetka.

Dzisiaj bohaterami są po pierwsze dzieci, a po drugie palmy. Politycy nie powinni dziś zakłócać tego święta. Bardzo się cieszę, że mogę tutaj z Państwem być. Moim chłopcy po raz pierwszy uczestniczą w konkursie palm. Jeden z nich zrobił nawet swoją własną. Oni bardzo się cieszą że mogą tutaj być i podziwiać te wszystkie palmy. Myślę, że to jest dobry moment wejścia w tajemnicę, jaka spotkała ludzkość w ciągu ostatnich 2000 lat i myślę, że możemy ją dziś wspólnie razem przeżywać. Życzę państwu dobrych, spokojnych, Bożych i radosnych świąt. Wszystkiego dobrego – minister Jadwiga Emilewicz.

Chciałem bardzo serdecznie podziękować tym, którzy kolejny rok dbają o to, aby ta piękna tradycja, jaką jest konkurs palm wielkanocnych trwała, a więc dziękuję Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej – oddziałowi myślenickiemu, dziękuję Urzędowi Miasta i Gminy Myślenice z Panem Burmistrzem na czele, dziękuję MOKiS-owi za przygotowanie i przeprowadzenie tego pięknego konkursu. Bardzo się cieszę z obecności Pani minister – to wyjątkowy gość na naszym konkursie. Zapraszamy do Myślenic na 24 sierpnia, kiedy będziemy na tym samym rynku czcić Jubileusz 50-lecia koronacji naszej Pani Myślenickiej. Przede wszystkim dziękuję tym wszystkim, którzy zrobili palmy, bo bez was by konkursu nie było – ks. Zdzisław Balon.

Jury oceniało palmy w trzech kategoriach: tradycyjna, oryginalna i najwyższa. W konkursie wzięło udział mnóstwo palm wykonanych na wiele sposobów. Począwszy od tradycyjnie przyozdobionych kwiatami z bibuły, poprzez palmy zdobione wyszywanymi dodatkami, skończywszy na palmach recyklingowych zrobionych z plastikowych butelek czy zakrętek.

Trzy najwyższe palmy miały wysokość: 18,20 m, 17,10 m, 14,60 m.

Wyniki konkursu:

  • w kategorii palmy tradycyjne: I miesjce – Natalia i Patrcyja Swałtek, II miejsce – Grupa Podróże z książką, III miejsce – Stowarzyszenie My Łęczanie;
  • w kategorii palma oryginalna: I miejsce – Myślenicki Uniwersytet III Wieku, II miejsce – Myślenicki Klub Seniora,  III miejsce – Amelka Wojtan;
  • w kategorii najwyższa palma – I miejsce – Bartek Puczaj i Maksymilian Piętka – palma w wysokości 18, 20 m; II miejsce – Rodzina Malczewskich – palma w wysokości 17, 10 m;  III miejsce – Kacper Gorączko i Bartosz Pulchny – palma w wysokości 14, 60 m.

Organizatorami wydarzenia byli: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach, Miasto i Gmina Myślenice.

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.