Styl życia

[wywiad] Miasto pomysłów – czyli coś nowego w Myślenicach

ThinkVille_Zamczysko_Pikniki_historyczne_Kalendarium_2019

ThinkVille – z ang. miasto pomysłów – inicjatywa grupy ludzi, którzy mają wiele pomysłów na niebanalną rozrywkę w naszym mieście. Poniżej prezentujemy wywiad, który odsłania ideę tego przedsięwzięcia.

6 lipca rusza pierwsze wydarzenie ThinkVille – Bitwa o Myślenice, (miała się odbyć w dniu dzisiejszym, ale pogoda pokrzyżowała plany i teren nie nadaje się na zorganizowanie bitwy) to duże przedsięwzięcie, w które zaangażowane jest mnóstwo osób. Skąd pomysł na tego typu wydarzenie w Myślenicach? I jak udało się Państwu pozyskać organizatorów/sponsorów/partnerów i ludzi, którzy opowiedzieli się za tym projektem w sposób pozytywny?

Pomysłów na rozwój turystyczny Myślenic mamy mnóstwo! Gry miejskie Asi Osińskiej czy biegi Pawła Sali bądź legendarne imprezy Damiana Nalepy to tylko wierzchołek góry lodowej. Zresztą, dużo się już dzieje choćby na polu kultury, ale uważamy, że potencjał miasta i powiatu jest dużo większy i stąd idea zawiązania grupy skupionej wokół portalu turystycznego ThinkVille.pl, czyli “Miasta pomysłów”, z dość chwytliwą nazwą do promocji Myślenic.

Na bazie doświadczenia w organizacji nietypowych wydarzeń promocyjnych przy galeriach handlowych i imprez integracyjnych dla firm, osobiście jestem zwolennikiem proponowania mieszkańcom możliwości aby zobaczyć, które z nich są lepiej lub gorzej odbierane i skupiać się na tych, które cieszą się największym zainteresowaniem. Zgodnie jednak z sugestiami Asi i Damiana zamiast od razu ogłaszać pomysły najpierw chcieliśmy coś realnego zrobić.

Pierwszym realnym sukcesem było pozyskanie terenu 1,5 ha obok “Zamczyska” przy ul. Bukowej 12. Historia niecodzienna gdyż przy okazji sprzątania “Zamczyska” i sprawdzania terenu pod kątem gier miejskich trafiliśmy na teren dawnego campingu, który 2 tygodnie później był sprzątany już pod kątem inwestycji mającej się rozpocząć za pół roku. Wystarczyło kilka telefonów i teren przeszedł w użyczenie na ten czas na skansen historyczny.

Drugim uzyskanie pozytywnej opinii nt. planowanych działań od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i zainicjowanie spotkania nt. działań rewitalizacji “Zamczyska” z nimi, Urzędem Miasta i Nadleśnictwem Myślenice po wysłaniu stosownego pisma przez Joannę Stalmach czyli naszej ekspertki  od ochrony środowiska.

Pozyskanie wsparcia na tego typu inicjatywę wymaga przekroczenia bariery braku zaufania i przekonania odbiorców do realności pomysłu. Choć z początku to była męczarnia, to z pomocą coraz szerszej grupy aktywistów, lokalnych firm i instytucji oraz mieszkańców Myślenic udaje się iść do przodu.

Jaki jest cel organizowania takiego wydarzenia w naszym mieście?

Rekonstrukcja bitwy o Myślenice z 1457 r. w dniu 6 lipca służyć ma rewitalizacji “Zamczyska” w szerokim ujęciu tego słowa. Mamy konkretne propozycje, które chcemy omówić z instytucjami odpowiedzialnymi za rezerwat, ale najpierw trzeba pokazać, co potrafimy. Zależy nam również na zainteresowaniu szerszego grona osób historią tego miejsca. Chcielibyśmy także przedstawić Myślenice jako miejsce, w którym dzieją się ciekawe wydarzenia, na które pragniemy ściągnąć nie tylko mieszkańców, ale również ludzi, którzy przyjadą z innych miejsc i zakochają się w naszym mieście.

Natomiast cały niebanalnych wydarzeń i gier miejskich oraz imprez rozrywkowych pod hasłem “Przyjedź i zobacz” w okresie wakacji i ferii zimowych z dobrowolnymi wpłatami na cele pro-publico i obsługiwany przez lokalnych aktywistów pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców a zespołowi zdobyć dzięki temu jeszcze większe doświadczenie w obsłudze eventów komercyjnych jak biegi BulletRun czy ZombieRun oraz pikników i imprez firmowych organizowanych w sezonie wiosenno-jesiennym.

“Przyjedź i zobacz” to też lokalny program lojalnościowy, w którym nagrody są za obecność na wydarzeniach i odkrywanie kolejnych atrakcji turystycznych oraz korzystanie z ofert lokalnych firm. Program tworzymy dla promocji i rozwoju regionu, edukacji ekologicznej i historycznej, integracji społeczności lokalnej i odnowienia marki Zarabia jako ważnego ośrodka wypoczynkowego na trasie do Zakopanego i przyciągnięcia Krakowa do Myślenic jak dawniej. Naszym programem dla miast tym już interesuje się też Tarnów i Trójmiasto.

Bitwa w Myślenicach jest organizowana we współpracy z Urzędem Miasta Myślenice, czy Ratusz wesprze wszystkie planowane Państwa  inicjatywy?

Mamy dość szerokie wsparcie od Urzędu Miasta, pana Burmistrza i jego Zastępcy. Skupiamy się na razie na rewitalizacji “Zamczyska”, a w dalszych planach jest seria imprez niebanalnych na plaży trawiastej, reaktywacja Parku Przygody w nieco innej niż kiedyś formie nad Rabą i ożywienie Zarabia zimą, jako  miasteczko z namiotami sferycznymi.

Tak duża inicjatywa jak rewitalizacja “Zamczyska” wymaga współpracy na poziomie powiatu więc będziemy rozmawiać z innymi gminami w powiecie i Starostwem Myślenice. Dzisiaj otrzymaliśmy honorowy patronat Pana Starosty nad wydarzeniem “Bitwa o Myślenice” więc idziemy chyba w dobrym kierunku.

Liczymy też na przychylność innych instytucji, firm i grup społecznych gdyż wierzymy, że razem stworzymy Myślenice naszych marzeń. Należy się też wsłuchać w opinie samych mieszkańców, gdyż nie wszyscy chcą rozwoju turystycznego a wolą ciszę i małomiasteczkowy spokój.

ThinkVille odnosi się do naszej miejscowości, czym jest „Miasto pomysłów” i jaką rolę ma pełnić w Myślenicach?

ThinkVille to na razie nieformalna grupa aktywistów lokalnych ale z czasem pewnie będzie nabierać form stowarzyszenia. Tymczasowo, aby skupić się na pracach, korzystamy przy okazji zbiórki funduszy z uprzejmości fundacji “Murawa”, której założycielami są m.in. Paweł Sala i Natalia Ficek.

Natalia wraz z Anną Nalepą odpowiadać będzie u nas za stworzenie “Parku Przygody” z zadaniami i zagadkami technicznymi, chemicznymi i ekologicznymi łącząc nietypowy escape room na wolnym powietrzu z Ogrodem Doświadczeń z  Krakowa.

Nawiązujemy tu do dawnego “Park Przygody” z polami paintball, torem quadowym, parkiem linowym, zapleczem gastronomicznym, sceną na imprezy i wiatami, które służyły organizacji imprez integracyjnych dla firm takich jak Sabre Holdings czy Comarch i myślenicki Polplast.

To przykład pomysłów, jakie chcemy wprowadzić w życie, przy czym o ile teraz pojawiają się w ramach niewielkiej grupy inicjatorów, o tyle docelowo będziemy namawiać do wspólnych inwestycji, współpracy i pracy szersze grono osób.  Już teraz rozmawiamy z mieszkańcami nt. podejmowanych inicjatyw m.in. przez ankiety jak ta o rewitalizacji “Zamczyska” – https://forms.gle/mobD7aSwc6eGrDY49 

Czy organizowanie nietypowych wydarzeń typu rekonstrukcje, gry miejskie itp. ma służyć pewnej aktywizacji społeczności lokalnej? Spowodowania, aby ludzie wyszli z domów i poznali siebie nawzajem?

Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście byłoby super, gdyby mieszkańcy tak zareagowali. Sami spotykamy się często, aby podyskutować o pomysłach w trakcie wycieczek  całymi rodzinami, ale nie mamy na celu wskazywania innym jak mają żyć i spędzać czas wolny. Z drugiej strony narzekamy na plagę siedzenia przed komputerem, telefonem i konsolami gier zamiast zabaw dzieci na świeżym powietrzu jak dawniej, a wystarczy często dać im dobry przykład i przestrzeń do skorzystania z wyobraźni.

Chcielibyśmy pokazać ludziom, że można się w ten sposób świetnie bawić, nawiązywać przyjaźnie i rozwijać relacje. Jeśli ktoś znajdzie w tym coś dla siebie- cudownie. Chcemy dzielić się tym, co nam daje radość i wychodzić otwarcie z propozycjami wspólnej zabawy. Jeśli choć jedna osoba uśmiechnie się dzięki naszym inicjatywom- to znaczy, że było warto.

Naszym marzeniem jest świadoma społeczność ze wspólnymi celami, w kierunku którego dobrym krokiem są dyskusje podczas wspólnych wydarzeń i ankiety on-line oraz głosowania na budżet obywatelski i projekty lokalne, pokazując z jednej strony zaangażowanie Myśleniczan w swoją małą ojczyznę a z drugiej potencjał miasta, który chcemy wykorzystać.

Od dziś będzie otwarty skansen Zamczyska, czy będą tam jakieś atrakcje dla zwiedzających? 

Na terenie skansenu “Zamczysko” będzie można m.in. samodzielnie (lub z rodzicem) zrobić łuk z pół-gotowych elementów. Ostatecznie, będzie można pójść na łatwiznę i kupić gotowy bądź wynająć nieco lepszy łuk, i skorzystać ze strzelnicy ze słomianymi tarczami. Zebrane osiągnięcia podobnie jak sprawności harcerskie będą upoważniały do odznaki.

W ramach “bitwy o Myślenice” 6 VII przyjedzie do nas, poza kwiatem rycerstwa, również wielu uzdolnionych rzemieślników, którzy poza sprzedażą przeprowadzą warsztaty, a część z nich zostawią żeby obsługa skansenu mogła urządzać pokazy dla gości już na stałe do końca IX 2019 r.

Planujemy takie warsztaty jak: powroźnicze, węźlarskie, kaligrafii, z postarzania papieru, krawiectwa, skórnictwa, haftu średniowiecznego, rzeźb i ozdób z drewna i siana, tworzenia strzał, oraz kuglarskie, a w pracowni alchemika wytwarzane będą kosmetyki średniowieczne, pigmenty do barwienia ubrań i kaganki oświetlające dawniej komnaty.

Dla małych rycerzy sporą atrakcją będzie charakteryzacja z dodaniem blizn,  a dla dziewczynek plecenie wianków i naturalnych ozdób we włosy. Dzieci     zapraszamy do namiotu baśni, gdzie rodzice będą mogli na chwilę zostawić je z animatorem i spoglądając czasem na nie, korzystać samemu z widowiska.

 Dostępna też będzie księga gości rodem ze średniowiecza, w której heroldzi  spisywać będą heroiczne czyny podczas kolejnych wydarzeń i konkursów.

Zdjęcie inicjatorów ThinkVille z wolontaiurszami z terenu przyszłego Labiryntu Fauna

Co kryje się pod obiektem „Labirynt Fauna”? Skąd nazwa i jakie atrakcje będę czekały na zwiedzających?

To kolejny obiekt powstający już w innej części Myślenic, nad kościołem św. Brata Alberta, aby nie skupiać wszystkich inicjatyw na Zarabiu i przybliżyć atrakcje też dla Osiedla 1000-lecia i Górnego Przedmieścia. Złożony będzie z labiryntu na 1 ha pola kukurydzy, wieży obserwacyjnej dla rodziców i sędziów oraz zaplecza gastronomicznego. W środku labiryntu poza różnymi grami jak szukanie lisa będzie możliwość strzelania z łuku z gumowych.

Bierzemy pod uwagę możliwość rozwoju tego obiektu pod kątem organizacji wesel i imprez integracyjnych dla firm z Myślenic i Krakowa. Planujemy wykorzystanie w takim kontekście namiotu weselnego, sadu i łąk przystosowanych do takich wydarzeń.

Nazwa “Labirynt Fauna” została poniekąd zaczerpnięta ze znanego filmu fantasy. Nasze inicjatywy ocierają się o fantastykę, stąd wybór fantastycznej postaci Fauna na patrona właśnie tej. Ponadto spodobała nam się gra słów, fauna czyli zwierzęta, których ślady będziemy tropić idąc z dziećmi na wycieczkę do lasu w ramach “leśnego przedszkola” i rozbijając na polanie Mikołaj “obozy przetrwania” dla młodzieży.

Akcja “Bądź bliżej natury” ma uczyć młodzież znajomości roślin na ścieżce edukacyjnej na górze Ukleina spod “Zamczyska”, którą zapowiadało Nadleśnictwo a my chcemy wesprzeć oraz właśnie na polanie Mikołaj idąc z “Labiryntu Fauna”.

Chcemy też zorganizować targi zdrowej żywności na parkingu kościoła św. Alberta w soboty, gdy nie powinno to przeszkadzać w parkowaniu aut mieszkańcom okolicznych bloków. Nigdy w niedziele żeby nie wchodzić w konflikt z mszami świętymi.

Myślimy też EKO i dlatego planujemy, wraz z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice, utworzyć też stałe punkty zbierania śmieci ze wzgórza Plebańskiego i polany Mikołaj z atrakcjami w nagrodę za tą szlachetną postawę, podobnie jak w skansenie “Zamczysko”.

Trwają jeszcze rozmowy z częścią właścicieli działek. Alternatywnie “Labirynt Fauna” mógłby powstać przy rzece Raba w pobliżu ścieżki spacerowo-rowerowej.

Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty/ wstęp wolny, skąd pochodzą środki na te wszystkie inicjatywy? Od prywatnych sponsorów? Czy jest to pewien projekt, który uzyskał dofinansowanie?

Samo uczestnictwo w wydarzeniach będzie co do zasady bezpłatne, natomiast środki uzyskane z dodatkowych atrakcji będą przeznaczone na rewitalizację “Zamczyska” lub inne tego typu inicjatywy, na które prowadzimy zbiórkę pieniędzy on-line na konto fundacji “Murawa”: https://zrzutka.pl/zbxrez

Projekty te są raczej nisko budżetowe, więc nie potrzebują dużego finansowania i mają szansę na zwrot z inwestycji, choć liczymy się ze stratami na początku i ogólnie ich nie rentownością. Ważne jest, aby przez dużą liczbę inicjatyw tego typu atrakcyjność turystyczna Myślenic wzrosła co wszystkim wyjdzie na dobre.

Oczywiście docelowo trzeba będzie sięgnąć po fundusze unijne i rządowe lub budżet obywatelski, żeby np. odbudować “Zamczysko” w kolejnych latach.

Wiemy jednak, że gmina i starostwo ma wiele innych projektów potrzebnych naszej lokalnej społeczności i chcielibyśmy przy minimum środków osiągać nasze cele.

Projekty wymagają też sporo czasu od inicjatorów, z których każdy ma angażującą pracę  lub własną działalność, więc szukamy do zespołu nowych osób i liderów projektów na menadżerów obiektów.

Cały program wydarzeń wiąże się z historią Polski, czy przy ich organizacji korzystali Państwo z konsultacji u historyków? Czy odnoszą się one do faktycznych wydarzeń z naszego terenu?

Tak, większość planowanych wydarzeń i atrakcji historycznych ma swoje źródła w historii

Bazujemy tutaj na przewodniku panów Dariusza Dyląga i Piotra Sadowskiego “Beskid Myślenicki”, a opiekę nad poprawnością historyczną inicjatyw trzyma Dyrektor Muzeum Niepodległości, pan Łukasz Malinowski.

Zbieramy też różne źródła o dawnych Myślenicach jak choćby folder turystyczny z PRL-u “Niedziel na Zarabiu” czy materiały zebrane przez harcerzy w ramach akcji “Myślenice we wspomnieniach mieszkańców”.

Czy planujecie organizować wydarzenia w innych okolicznych miejscowościach np. w Dobczycach, gdzie są ruiny zamku?

Jak najbardziej planujemy rozpocząć współpracę z zamkiem w Dobczycach. Mamy nadzieję iż na “Noc duchów na Szubiennej Górze” zostanie nam udostępniona osoba ich kata. Muzeum Dobczyckie jest zdecydowanie samodzielne pod kątem organizacji wydarzeń historycznych, jednak chcielibyśmy współpracować z nimi w ramach naszych inicjatyw.

Co więcej podejmujemy współpracę z innymi miastami na solnym szlaku kupieckim jak Wieliczka, Bochnia, Gdów i Czchów oraz Csopak na Węgrzech (skąd Kazimierz Wielki sprowadzał w drugą stronę wyborne wino węgierskie) aby organizować wspólnie imprezy o charakterze regionalnym z dużo większą promocją niż samodzielnie.

Na terenie powiatu myślenickiego w planach jak na razie są: gra miejska do Kamiennika, wydarzenia historyczne na Łysej Polanie, uatrakcyjnienie tras od polany Mikołaj do Sularzówki, Dalinu do  Kamienia  Diabelskiego i Gościbii oraz z Chełmu i Ukleiny na Kudłacze i Obserwatorium na Lubomirze w ramach projektu “Wrota Gór”.

Szczegóły na temat Bitwy o Myślenice

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.