Kultura

Koncert Inauguracyjny Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019

Wczoraj na myślenickim rynku oficjalnie otwarto tegoroczną edycję VI Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Przy specjalnie zbudowanej scenie zgromadziło się mnóstwo Myśleniczan oraz gości z okolic.

Wydarzenie to już od 2014 roku jest organizowane w naszym mieście i cieszy się coraz większą popularnością. Do Myślenic przyjeżdżają kolorowe i roztańczone zespoły folklorystyczne z wszystkich zakątków świata. W tym roku zawitali do nas reprezentanci 9 krajów: Botswany, Chińskiego Tajpej, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Republika Korei, Rumunii i Serbii.

Koncert rozpoczęto od oficjalnego przedstawienia reprezentacji wszystkich krajów, w tym Polski, którą reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Następnie głos zabrali przedstawiciele władzy samorządowej, obecni byli: Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Anna Pieczarka, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, Radni do Sejmiku Wojewódzkiego: Robert Bylica, Filip Kaczyński i Stanisław Bisztyga, Prezes Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa i Promocji  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Monika Gubała, Poseł na Sejm RP Sławomir Hajos, Przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Jan Podmokły. 

Burmistrz Jarosław Szlachetka przeczytał specjalny list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w tym roku objął patronatem honorowym Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Następnie Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Anna Pieczarka oficjalnie otworzyła Małopolski Festiwal. Dyrektor Piotr Szewczyk podziękował Pani Marszałek za wszelką pomoc przy organizacji festiwalu. Po czym rozpoczął się czas prezentacji pokazów taneczno-muzycznych, które przygotowali goście z całego świata.

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.