Styl życia

Obóz Cichociemnych z udziałem dzieci z Myślenic

To już czwarta edycja wspaniałej inicjatywy, jaką są obozy wakacyjne pod znakiem Cichociemnych.

Cichociemni – polscy patrioci, którzy po specjalistycznym przeszkoleniu w Szkocji, zostali zrzuceni do Polski w czasie II wojny światowej. Było ich 316, dlatego też organizator obozów, Fundacja im.  Cichociemnych Spadochroniarzy AK http://fundacjacichociemnych.pl/ , przygotowała wakacyjną przygodę dla 316 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zainteresowanych historią i szkoleniem tej legendarnej formacji. Obóz został zorganizowany na terenie kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego w Janowie Lubelskim. Dzieciaki zakwaterowane zostały w domkach na wyspie, na terenie Parku Rekreacji Zoom Natury https://zoomnatury.pl/  dosłownie w zasięgu ręki mając piaszczystą strzeżoną plażę nad zalewem, rozległy park linowy o zróżnicowanym stopniu trudności, wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych oraz piękne janowskie lasy.

Grupa 316 dzieci i młodzieży została podzielona na cztery 11-dniowe turnusy. Uczestnicy w namacalny sposób poznają historię polskich skoczków oraz są wprowadzani w tajniki szkolenia wojskowego i… nie tylko. Bo cichociemni nie tylko uczyli się walczyć, ale też musieli posiąść wiele innych umiejętności – od wyjątkowej sprawności fizycznej, przez opanowanie języków obcych, po podstawy savoire vivre. Musieli też być patriotami gotowymi oddać życie za Ojczyznę. Obozowicze uczyli się strzelać z broni palnej, przeprawiać przez błotnisty teren, budować szałasy, ćwiczyli wspinaczkę i samoobronę, ale też uczyli się zasad dobrego wychowania przy stole, robili doświadczenia przyrodnicze, pływali po zalewie kajakami i rowerami wodnymi, poznawali techniki plastyczne, przechodzili przez rozwieszony nad wodą „most zaufania”, brali udział w bitwie łuczników i laserowym paintballu, a także oddawali hołd bohaterom z II wojny światowej.

W II turnusie obozu cichociemnych wzięła udział 14-osobowa grupa dzieci współpracujących z myślenickim Klubem Cichociemnych, działającym przy Kole Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To dzięki aktywności patriotyczno-historycznej działaczy koła, którzy podtrzymują etos Cichociemnych, młodzi ludzie mogli uczestniczyć w wakacyjnej przygodzie. Oprócz dzieci z Myślenic, w II turnusie brali też udział uczniowie z Opatkowic, Kętrzyna, Zwolenia, Dębowca i Warszawy.

 

Więcej informacji o obozie na blogu 

http://cichociemnyzychiewicz.blogspot.com/2019/07/oboz-cichociemnych-wakacyjna-przygoda.html

 

Tekst: Maja Ingarden – Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Myślenice

Fot.: Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.