Miasto

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019 – edycja letnia

Beskidzka Eleusa kolejny raz połączyła ludzi i zgromadziła ich, by ci kroczyli drogami jej Syna rozważając kolejne stacje Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Była to specjalna, letnia edycja EDK w Myślenicach połączona z obchodami 50-lecia koronacji obrazu MB Myślenickiej.

O fenomenie EDK można byłoby pisać i pisać. Warto wspomnieć tylko to, że ludzie potrzebują „odskoczni” od codzienności, od problemów z jakimi się borykają, a forma kroczenia nocą w ciszy dla wielu jest tym, co daje potrzebny reset. I tak organizatorzy myślenickiej EDK wpadli na pomysł, by w Roku Jubileuszowym – 50 rocznicy koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Myślenickiej – zorganizować letnią edycję drogi krzyżowej. I co warte podkreślenia oprócz standardowych tras w tej edycji odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa dla dzieci. Jej trasa prowadziła z Sanktuarium NNMP aż na polanę Mikołaj, a także obejmowała drogę powrotną poprzez Górne Przedmieście.

EDK rozpoczęła koncelebrowana msza święta w Sanktuarium pod przewodnictwem ks. Proboszcza Zdzisława Balona. Homilię wygłosił przewodnik ks. Jarosław Łabęda. W pięknych słowach przypomniał czym jest zmaganie, czym jest droga krzyżowa dla człowieka. Pokazał również to, że  w dzisiejszych czasach zachowania dotychczas uważane za właściwe są dla młodych często właśnie drogą krzyżową i podejmowaniem trudnych wyborów. Bo wybór między postem piątkowym a dyskoteką czy zjedzeniem hamburgera, pójściem na niedzielną mszę a wypadem całodniowym ze znajomymi, czy też chociażby udział w rekolekcjach, pielgrzymce są czymś na co patrzy się krzywym okiem. Liturgię słowa prowadzili uczestnicy EDK. A Eucharystię zakończyło błogosławieństwo dla uczestników oraz życzenia złożone przez ks. Proboszcza.

Uczestnicy wyruszyli na wybrane przez siebie trasy – najdłuższa prowadził do Ludźmierza. Dzieci wraz ze swymi opiekunami udali się na trasę EDK, która rozpoczęła się przy Sanktuarium, a następnie prowadziła przez Myślenicki Rynek (figura św. Floriana, kamienica Obońskich), następnie poprzez Cmentarz Parafialny z kościołem św. Jakuba, myślenicką Lipkę, polanę Mikołaj, poprzez stację przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży, kapliczki przydrożne przy ulicy 3-go maja, w tym kapliczkę w miejscu dworu Grabyszy, a zakończyła się przy ołtarzu polowym Sanktuarium. Przygotowane rozważania każdej stacji odczytali najmłodsi uczestnicy. Oprócz rozważań i modlitwy ks. Jarosław dzieciom przybliżał ciekawostki dotyczące odwiedzanych miejsc. W czasie drogi przygrywał zespół młodzieżowy. Całość drogi krzyżowej dla dzieci zakończyła się przy ołtarzu polowym.

Kiedy zakończyła się EDK dla najmłodszych to inni uczestnicy pokonywali kolejne kilometry swojej drogi, a niektórzy dopiero ją rozpoczynali podejmując szczególnie ekstremalne wyzwania w czasie nocnej Drogi Krzyżowej.


Pełna galeria zdjęć – EDK 2019 – kliknij tutaj.


Oddajmy głos jednej z organizatorek myślenickiej EDK Magdalenie Cichoń:

W tym roku po raz pierwszy na EDK wyruszyli najmłodsi. Z okazji trwających u nas uroczystości związanych z Jubileuszem 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej, postanowiliśmy wyruszyć z najmłodszymi na EDK śladami Maryi. Dla Dzieci była to nowa forma modlitwy oraz możliwość odkrycia miejsc ważnych dla naszego miasta – a na co dzień nie zauważone przez Nich. Oprócz EDK dla najmłodszych na trasy, które już zostały zainspirowane w Wielkim Poście wyruszyli pozostali Piątnicy dla Naszej Pani Myślenickiej.

Głównym naszym drogowskazem do stworzenia EDK była Joanna Soból, a duszpasterzem koordynującym ks. Jarosław Łabęda. Rozważania do Stacji Drogi Krzyżowej dla dzieci napisała Siostra Ewa Cieśla. Drogę umilali nam śpiewem siostry Liliana i Edyta Słowiak z towarzyszącą im gitarą. Osobami wspierającymi na trasie, aby był ład i porządek byli: Karolina Kaczkowska, Maciej Tajduś, Jolanta Kawa, Jakub Pachoń oraz Straż Pożarna OSP Górne Przedmieście, którzy to są z nami od początku EDK w Myślenicach. Opisy znaczących ważnych miejsc dla Myśleniczan przygotowała Małgorzata Miszczak, która również wraz z Anną Węgrzyn prowadziła relację na żywo na naszym fanpejdżu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc i przeprowadzenie EDK.

Źródło: Paweł Biela

wMyslenicach.pl
Tworzymy portal informacyjny, którego głównymi założeniami jest bycie #bliżejMiasta, #bliżejKultury, #bliżejLudzi, #bliżejSportu. Oprócz dostarczania codziennej dawki newsów, będziemy odkrywać nieznane dotąd zakamarki regionu i ich historię. Nasze miasto to ludzie, którzy inspirują swoim sposobem życia. O nich również chcemy pisać. Nie zabraknie też artykułów dotyczących życia kulturowego, które w Myślenicach jest bogato rozwinięte. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz nagłośnić jakieś wydarzenie lub problem. Chętnie o tym napiszemy!