Styl życia

Myśleniccy Strzelcy Rzeczypospolitej na Biegu Katorżnika w Kokotku k/Lublińca

W miniony weekend 9-11.08 Strzelcy Rzeczypospolitej z jednostki Myślenice oraz z bliźniaczych jednostek Gliwice i Góra Śląska wzięli udział w zabezpieczeniu Biegu Katorżnika w Kokotku koło Lublińca. Trójka strzelców i dwójka orląt wystartowała w biegu, reszta, w sumie ok. 20 osób, obstawiała punkty i zorganizowała piesze i rowerowe patrole na swojej części trasy.

Edycja 2019 była już XV edycją tego wymagającego biegu. Na stronie http://www.wkbmeta.pl/biegkatorznika/ czytamy „zachętę” dla uczestników:

Woda, bagno, rowy, błoto, smród i stęchlizna, pijawki i inne robactwo, czyli środowisko przyjazne każdemu Katorżnikowi umili spędzenie sierpniowego weekendu w Kokotku. Ale zanim podejmiecie decyzję o zgłoszeniu zastanówcie się czy Katorżnik jest imprezą, która Was usatysfakcjonuje. Czas pokonywania ok. 10 km trasy jest zbliżony do waszych wyników w maratonie. Nie tylko pot i łzy ale naprawdę dużo krwi, skręceń, zerwań i zasłabnięć jest nieodłącznym elementem tych zawodów. Czy warto za niemałe przecież pieniądze być jeszcze upadlanym, katowanym i mieszanym z błotem? Niech Twoja decyzja o starcie będzie głęboko przemyślana.

Katorżnik, oprócz walorów sportowo-obronnych jest zawsze okazją do spotkania wspaniałych ludzi ze świata wojskowego i cywilnego. Czas na krótką pogawędkę z nami znaleźli generałowie: Sławomir Drumowicz i Ryszard Pietras oraz pani poseł Barbara Dziuk. Wspomnieć też trzeba o obecności przedstawicieli Fundacji Szturman – to dzięki nim Strzelcy RP mogą się szkolić u najlepszych byłych „specjalsów”. Opieką strzelecką gromadę otoczył chor. Zbigniew Rosiński – przez wiele lat prezes WKB Meta i główny organizator biegu. To dzięki niemu jako podziękowanie za pomoc nasze jednostki obdarowane zostały ratowniczymi plecakami, które będą służyć naszej młodzieży na ćwiczeniach i zabezpieczeniach innych imprez sportowo-obronnych.

W niedzielę, po kilkugodzinnym odpoczynku, doktorstwo Ingarden, znani w naszym mieście jako działacze Sekcji Młodzieżowej AK przy kole Myślenice ŚZŻAK, zorganizowali dla strzelców szkolenie z elementów ratownictwa pola walki, które obejmowało m.in. protokół MARCHE, zakładanie stazy taktycznej, pakowanie rany, zastosowanie lonży ewakuacyjnych oraz prezentację badania urazowego

Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, którzy chcą zakosztować uroków Katorżnika do przyszłorocznej edycji biegu! A tych, którzy nie przepadają za czarną obrzydliwą mazią zapraszamy do wyjazdu w charakterze wolontariuszy z Myślenic!

Szersza relacja na blogu https://cichociemnyzychiewicz.blogspot.com/2019/08/bieg-katorznika-2019.html

Tekst i zdjęcia: Maja Ingarden 

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.