Miasto

Myślenice uczciły 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego na myślenickim rynku zorganizowano specjalne obchody upamiętniające to wydarzenie.

Z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Myślenice na czele z prezesem Jackiem Ingardenem już po raz drugi, burmistrz Jarosław Szlachetka zorganizował specjalne obchody upamiętniające wydarzenia z przed 75 lat, kiedy to warszawscy powstańcy walczyli o stolicę, o Polskę.

O godz. 17.00 rozległ się dźwięk syren w całym mieście, wstrzymano ruch na dwóch okolicznych rondach. Był to moment na refleksję i oddanie hołdu poległym wówczas Powstańcom. 

Dzisiaj wspólnie upamiętniamy bohaterskie czyny obrońców Warszawy z 1944 roku, którzy przez 63 dni chwały walczyli po to, aby wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji, a przez to też dać sygnał do wyzwolenia całego kraju. To dobrze, że tutaj w Myślenicach również o nich pamiętamy. Oficjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie są organizowane dopiero po raz drugi i cieszą się już coraz większą popularnością. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie nas przybywało, aby 1 sierpnia każdego roku oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli wtedy w Warszawie po to, aby nasza ojczyzna – Polska, była wolna, suwerenna i niepodległa-  powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.

Następnie Strzelcy Rzeczpospolitej wystawili posterunek honorowy przy pomniku niepodległości. Po czym zgromadzeni przedstawiciele Władzy Samorządowej wraz z Prezesem ŚZŻAK Koło Myślenice, Wojska Polskiego – Jednostki NIL z Krakowa oraz Klubu Gazety Polskiej,  złożyli wieńce.

Wydarzenie uświetnił występ myślenickiego chóru „Hura”, który odśpiewał kilka pieśni patriotycznych nawiązujących do tamtych dni.

O godz. 18.00 została odprawiona specjalna msza św.  w intencji naszej ojczyzny.

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.