Miasto

Niezwykły weekend w Tarnowicach Starych na Śląsku

Premier Polski

Od piątku do niedzieli 23-25 sierpnia 2019 roku w Kompleksie Zamkowym Tarnowice Stare (Tarnowskie Góry) miał miejsce zjazd śląskich Klubów Gazety Polskiej upamiętniający setną rocznicę I Powstania Śląskiego. Na zjazd i do współorganizacji zostali zaproszeni również Strzelcy Rzeczypospolitej z Myślenic, którzy, z przedstawicielami bliźniaczych jednostek z Gliwic, Pruszkowa, Katowic, Góry Śląskiej i Międzylesia, poprowadzili dla klubowiczów i sympatyków szkolenia z samoobrony i pierwszej pomocy oraz wystawili poczet sztandarowy i posterunek honorowy przy pomniku poświęconym Powstańcom Śląskim.

W zjeździe uczestniczyli liczni przedstawiciele administracji państwowej, a wśród nich najważniejszy honorowy gość, Premier RP Mateusz Morawiecki, który zwracając się do uczestników zjazdu zaznaczył, że ma zaszczyt spotykać się ze współczesnym rycerstwem Rzeczpospolitej.

Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy, że są ludzie, którzy tak pielęgnują Polskę w sercu. Dziękuję, że razem idziemy drogą ku Polsce silniejszej, sprawiedliwej i wielkiej – po prostu ku Polsce naszych marzeń – powiedział Premier.

O trudach odpowiedzialnej pracy na stanowiskach ministerialnych opowiadali Minister Finansów Marian Banaś oraz sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Adam Gawęda. Dobrą duszą zjazdu była posłanka Barbara Dziuk, dzięki której odbyło się spotkanie oraz sobotnia uczta duchowa w postaci wspaniałego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Opera&Light.

Sobota była najbogatszym dniem w różne aktywności. Przed południem strzelcy poprowadzili wspomniane już wcześniej szkolenia. Równolegle można było odwiedzić miasteczko medyczne, w którym starsi i młodsi uczestnicy mogli sprawdzić stan swojego zdrowia oraz poszerzyć wiedzę na temat szkodliwości używek oraz chorób odkleszczowych. Po iście królewskim obiedzie przyszedł czas na zwiedzanie zamku i cykl wykładów dotyczących historii i zagrożeń czyhających na tradycyjną polską rodzinę. Również w sobotę delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Tarnowskich Górach, a wśród nich posłanka Barbara Dziuk, szefowa klubu GP w Gliwicach i organizatorka zjazdu Marta Święcicka oraz redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz. Pełen wrażeń dzień zakończył się koncertem i uroczystą kolacją.

W niedzielę uczestnicy zebrali się na Mszy św. w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich i następnie naładowani pozytywną energią wyruszyli do domów.

Więcej informacji:

Zamek Stare Tarnowice   

Relacja na stronie premiera 

Kluby Gazety Polskiej

Fot. i tekst: Maja Ingarden

wMyslenicach.pl
Tworzymy portal informacyjny, którego głównymi założeniami jest bycie #bliżejMiasta, #bliżejKultury, #bliżejLudzi, #bliżejSportu. Oprócz dostarczania codziennej dawki newsów, będziemy odkrywać nieznane dotąd zakamarki regionu i ich historię. Nasze miasto to ludzie, którzy inspirują swoim sposobem życia. O nich również chcemy pisać. Nie zabraknie też artykułów dotyczących życia kulturowego, które w Myślenicach jest bogato rozwinięte. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz nagłośnić jakieś wydarzenie lub problem. Chętnie o tym napiszemy!