Miasto

Wielkimi krokami zbliża się 50-lecie Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej

Przed nami tydzień poprzedzający centralne obchody Jubileuszu Koronacji Obrazu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem oraz historią Wizerunku Matki Bożej Myślenickiej.

Drodzy Czciciele Matki Bożej Pani Myślenickiej,

Maryja w znaku Cudownego Wizerunku jest obecna na myślenickiej ziemi już prawie cztery wieki. Od 50 lat Obraz zdobią papieskie korony, nałożone przez kardynała Karola Wojtyłę 24 sierpnia 1969 roku. Minione pokolenia doświadczały Jej miłości i matczynej troski. Również my wiele Jej zawdzięczamy. Dlatego, w tym szczególnym czasie Złotego Jubileuszu, chcemy przy Niej się spotkać, jak dzieci przy Matce, by dać dowód naszej czci, wdzięczności i miłości.

Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest Matka Boża w Myślenickim Wizerunku, do szczególnego przeżycia Jubileuszowego Tygodnia, którego program prezentujemy w tej ulotce.

Maryja, jak kiedyś w Kanie Galilejskiej, tak i dzisiaj, wskazując na Chrystusa – Syna Bożego, mówi do nas: „Uczyńcie wszystko, co Wam powie Syn”. A Jezus wzywa nas do wewnętrznego nawrócenia i coraz dojrzalszego życia Ewangelią.

Zachęcamy więc do przygotowania się na dobre przeżycie tych szczególnych dni przez sakrament pokuty, przez otwarcie serca na innych.

Zaprośmy do wspólnego świętowania rodzinę, przyjaciół, znajomych, tych, którzy na tej ziemi wyrośli a dzisiaj mieszkają poza Myślenicami. Spotkajmy się razem na Rynku Myślenickim w sobotę 24 sierpnia o godz. 11:00, by uwielbić Boga w dziękczynnej Eucharystii za niezwykły Dar, jakim jest Maryja w znaku łaskami słynącego Obrazu Pani Myślenickiej.

Postarajmy się również na ten czas udekorować nasze domy, aby i w ten sposób dać świadectwo czci dla Matki Bożej.

Zapraszając wszystkich do udziału w uroczystościach, życzymy, by ten czas duchowo nas ubogacił i umocnił.                            

Ks. Zdzisław Balon, proboszcz
z Księżmi Współpracownikami

 

JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ UROCZYSTOŚCI
50-lecia KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ MYŚLENICKIEJ

 

Niedziela 18 sierpnia:

godz. 6:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Msze Święte: godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00

godz. 9:30 Msza Święta dla młodzieży – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP
godz. 11:00 Msza Święta dla dzieci – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP
godz. 12:30 Msza Święta dla dorosłych – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP
godz. 19:00 AKATYST ku czci Bogarodzicy

 

Poniedziałek – sobota:

godz. 6:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Msze Święte: godz. 6:30, 7:00, 7:30, 8:00, 18:00

SPOWIEDŹ: godz. 6:00 – 10:00,   godz. 16:00 – 19:00

 

Poniedziałek 19 sierpnia:

godz. 18:00 Msza Święta – ks. kanonik Stanisław Wójcik
godz. 19:00 Wieczór pieśni maryjnych

 

Wtorek 20 sierpnia:

godz. 18:00 Msza Święta – ks. prałat Jan Kabziński
godz. 19:30 FILM dokumentalny o życiu parafii pod  opieką Pani Myślenickiej /Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu/

 

Środa 21 sierpnia:

godz. 17:30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
godz. 18:00 Msza Święta z udziałem Róż Różańcowych – bp Jan Zając
godz. 19:00 Procesja różańcowa z Najświętszym Sakramentem do pięciu ołtarzy wokół kościoła

 

Czwartek 22 sierpnia – Dzień Pojednania:

godz. 18:00 Msza Święta – ks. inf. Jakub Gil
godz. 21:00 Droga Krzyżowa wokół świątyni
godz. 22:00 – 24:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu

SPOWIEDŹ: godz. 6:00 – 10:00,   godz. 15:00 – 23:00

 

Piątek 23 sierpnia:

godz. 10:00 Msza Święta dla osób starszych i chorych – bp Jan Szkodoń
godz. 18:00 Msza Święta dla rodzin – bp Kazimierz Górny
godz. 20:00 „TAJEMNICE ŚWIATŁA” – Muzyczne Oratorium Maryjne /Kościół/
godz. 22:30 – 24:00 Wieczór Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem animowany przez wspólnoty parafialne
godz. 24:00: Pasterka Maryjna koncelebrowana przez Księży Rodaków, przewodniczy ks. prałat Karol Jarosz, kazanie – o. Konrad Cholewa OFM, Kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego
godz. 21:30 Spotkanie Członków Służby Liturgicznej Ołtarza – lektorów, ministrantów, którzy na przestrzeni 50 lat służyli przy ołtarzu w naszej parafii /Dom Katolicki/

 

Sobota 24 sierpnia:

godz. 10.00 Czuwanie modlitewne przed Mszą Świętą /Rynek/
Prezentacja okolicznościowej kartki Poczty Polskiej
„50-lecie Koronacji Matki Bożej Myślenickiej”

godz. 11:00  MSZA JUBILEUSZOWA (RYNEK W MYŚLENICACH)
przewodniczy ks. abp Salvatore Pennacchio,
Nuncjusz Apostolski w Polsce

TRANSMISJA Mszy Jubileuszowej na żywo w Telewizji „Trwam” o godzinie 11:00.
Poświęcenie figury św. Józefa, wotum wdzięczności Czcicieli Matki Bożej
/ plac przy Kościele pw. Narodzenia NMP/

godz. 17:00 Nieszpory dziękczynne z procesją – ks. inf. Stanisław Olszówka

godz. 19:00 KONCERT „Mała Armia Janosika” Góralska Kapela z Raby Wyżnej (120 osób) /Rynek/

 

Niedziela 8 września – Odpust parafialny:

godz.12.30 Suma Odpustowa – ks. inf. Władysław Gasidło

Rys historyczny Cudownego Obrazu Matki Bożej
i Sanktuarium w Myślenicach

 

Pani Myślenicka to Eleusa, typ ikonograficzny przedstawiający Matkę Bożą trzymającą w ramionach Jezusa, który obejmując Jej szyję, przytula się do policzka. Jest to wizerunek Matki czułej, serdecznej, kochającej, wyrażającej także boleść nad przyszłą męką Syna.

Obraz ten  według legendy został namalowany we Włoszech w XVI wieku. Miał należeć do papieża Sykstusa V, a następnie wnuczki jego siostry, ksieni klasztoru w Wenecji. Ta zaś miała podarować Wizerunek księciu Jerzemu Zbaraskiemu, który umieścił go w swoim krakowskim domu.

Jak podkreśla ks. Michał Piela SDS, autor monograficznego opracowania historii parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, naukowe badania Eleusy z lat dziewięćdziesiątych  XX wieku podają jednak inne źródło pochodzenia Obrazu. W ich świetle powstał on w XVII wieku i jest dziełem malarza nie związanego z polskim kręgiem artystycznym. Cechy stylistyczne, kolorystyka, technika wykonania wskazują na środowisko manierystów praskich dworu cesarza Rudolfa II Habsburga. Ten uznany ośrodek kultury europejskiej znajdował się na trasie podróży, wspomnianego, księcia Jerzego Zbaraskiego.

W latach dwudziestych   XVII  wieku w Krakowie wybuchła zaraza, w związku z tym Obraz przeznaczono do spalenia. Uchronił Go przed zniszczeniem urzędnik Marcin Grabysza, przenosząc  do swojego domu w podkrakowskich Łagiewnikach. Po kilku latach, rodzina Grabyszów przywiozła Obraz do domu w Górnej Wsi koło Myślenic. W pierwszych dniach maja 1633 roku doszło do niezwykłych wydarzeń – Marcin Grabysza, tracący wzrok, odzyskał zdrowie, a na Wizerunku zaczęły pojawiać się wonne krople o konsystencji olejku. Ówczesny proboszcz myślenickiej parafii, ks. Wojciech Ofiarowicz, zdecydował o zbadaniu zjawiska. Komisja krakowskich teologów orzekła o cudownym pochodzeniu wydarzeń. We wspomnienie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, 2 lipca 1633 roku, Obraz Matki Bożej w uroczystej procesji, wniesiono do kościoła i ogłoszono łaskami słynący.

Kilkanaście lat później Cudowny Wizerunek umieszczono w kaplicy fundowanej przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego żonę Krystynę Lubomirską. Obiekt wzniesiono w 1656 roku jako wotum za uzdrowienie przez Panią Myślenicką syna hetmana, Aleksandra Koniecpolskiego.

Myśl o koronacji Obrazu pojawiła się z początkiem lat sześćdziesiątych  XX wieku. Idea wpisywała się w przeżycia uroczystości kościelnych związanych z Wielką Nowenną przed obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski, m.in. peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W tych latach miały również miejsce w archidiecezji krakowskiej koronacje innych wizerunków Maryi. Wzrastał kult maryjny, także w Myślenicach. W dniu 22 stycznia 1967 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na nałożenie koron papieskich na Obraz Pani Myślenickiej. Zaszczyt koronacji  przypadł kard. Karolowi Wojtyle. Uroczystość odbyła się w niedzielę 24 sierpnia 1969 roku. Mszy Św. przewodniczył metropolita poznański abp Antoni Baraniak.

W 1983, gdy obchodzono  350-lecie od powstania sanktuarium,  doszło do włamania i kradzieży koron z Cudownego Obrazu. Nowe korony zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II podczas Mszy Świętej na krakowskich Błoniach 22 czerwca tego samego roku. Rekoronacji dokonał kardynał Franciszek Macharski w święto Narodzenia NMP, 8 września 1983 roku.

Źródło: ks. Piela Michał SDS, Historia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, Wrocław – Myślenice 2011, s. 273-293, 541-543, 562, 573.

 

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.