Kultura

Korowód Świętych przeszedł ulicami Myślenic

Już za kilka dni obchodzimy dzień Wszystkich Świętych, z tej okazji w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zorganizowano Korowód Świętych.

Korowód rozpoczęto od odmówienia różańca o godz. 17.15. Następnie o 18.00 wszyscy wyruszyli w radosnym marszu w stronę kościoła  św. Jakuba na Stradomiu. Dzieci i młodzież w pięknych strojach przebrani byli za świętych. Pojawiła się św. Siostra Faustyna, Hiacynta, Ojciec Pio, Królowa Jadwiga, św. Katarzyna ze Sieny czy Matka Teresa z Kalkuty. W marszu niesione były również relikwie św. Jana Pawła II.

Po dojściu do kościółka, ks. Proboszcz Zdzisław Balon poprowadził Litanię do św. Jana Pawła II, po czym podziękował wszystkim za zorganizowanie i zebranie się na tegorocznym Korowodzie Świętych. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

Korowody Świętych to stosunkowo nowa tradycja Kościoła w Polsce. Jest to swego rodzaju odpowiedź na Halloween, modę która przyszła do nas w latach 90-ych z USA i nie ma nic wspólnego z chrześcijańskim świętem obchodzonym 1 listopada.

Anglosaskie Halloween pochodzi z połączenia kilku angielskich słów – All Hallow’s Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) i celtyckiego Samhain.  Zgodnie z tą tradycją, której korzenie sięgają do Starożytnych Celtów, wierzono, że 31 października (ich oficjalny dzień zakończenia lata) dusze zmarłych wychodzą ze swoich grobów i błąkają się po ziemi, żeby znaleźć ciała żywych ludzi, do których mogłyby wniknąć. Stąd ówcześni ludzie zaczęli przebierać się w straszne stroje, zakładać przerażające maski upiorów, czarownic itp., tak aby zniechęcić do siebie te błąkające dusze. Współcześnie pozostał zwyczaj / zabawa przebierania się tej nocy za różne upiory i czarownice.

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.