Sport

Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów w Sumo: nasi bez medali

W dniach 26-29.09.2019 w Szegetszentmiklos (Węgry) odbywały się Mistrzostwa Europy Młodzików,  Kadetów i Juniorów w Sumo. W zawodach uczestniczyło prawie 500 zawodniczek i zawodników – reprezentantów 11 krajów Europy. Każde państwo, zgodnie z regulaminem mogło wystawić po dwóch reprezentantów w każdej kategorii wagowej. Z tej możliwości najczęściej korzystały najsilniejsze zespoły: Rosja, Ukraina, Estonia, Węgry i Polska.

W składzie reprezentacji Polski wystąpiła dwójka zawodników myślenickiego Dalinu: Jan Mastela w grupie Kadetów  w kat. do 80 kg i Krzysztof Szpakiewicz w grupie Juniorów w kat. do 60 kg . Niestety żadnemu z nich nie udało się wywalczyć medalu. Początek był bardzo udany, ponieważ w rundzie eliminacyjnej oboje wylosowali wolne losy, czyli awansowali do ćwierćfinału bez walki. Niestety już w pierwszych pojedynkach  trafili na faworytów zawodów i oboje zaliczyli porażki. Janek stoczył walkę z Tymurem  Samedowem z Ukrainy. Dzięki temu, że przeciwnik wywalczył awans do finału, pozostała jeszcze szansa walki o brązowy medal.  Niestety Janek nie wykorzystał okazji i przegrał drugą walkę z Rosjaninem Legostaewen  Savelll, zajmując siódme miejsce. Krzysiek również w pierwszej walce spotkał się z zawodnikiem ukraińskim Kirilem Krupskim, który także pociągnął go do rundy repasażowej.  Spotkał się w niej z zawodnikiem węgierskim Adamem Buzsi, pokonując go po krótkiej walce. 

W pojedynku o brązowy medal  zmierzył się z Pawłem Sikorą, ubiegłorocznym złotym medalistą w tej kategorii wagowej. Pomimo ujemnego bilansu  w dotychczasowych pojedynkach z tym przeciwnikiem, tym razem walka była długa  i zacięta. Zakończyła się jednak porażką Krzyśka, który został sklasyfikowany na piątym miejscu.

 Wyjeżdżając na zawody liczyliśmy na medale, ponieważ nasi zawodnicy byli dobrze przygotowani. Jednak ślepy los pomieszał im szyki stawiając zaraz na początku najtrudniejszych przeciwników. Rymur Samedow zajął drugie miejsce w kat. do 80 kg, a przeciwnik Krzyśka – Kiril Krupskyi wywalczył złoto w kat. do 60 kg. Należy dodać, że Paweł Sikora, z którym Krzysztof walczył   o brązowy medal, obok tytułu mistrzowskiego   z ubiegłego roku, ma na koncie tytuł Młodzieżowego  Mistrza Europy zdobyty w kwietniu br.

Sekcja zapaśnicza i sumo składa serdeczne podziękowanie Burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce za dofinansowanie wyjazdu na Mistrzostwa Europy.

źródło: Ryszard Szpakiewicz

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.