Sport

Speed-ball: Zbyszek Bizoń i Wiktoria Murzyn wracają z Mistrzostw Świata z 4 miejscem

Siedmioosobowa Reprezentacja Polski walczyła o najlepsze miejsca na podium podczas XXXI Mistrzostw Świata w Speed-ballu. Wśród kadry polskiej znalazł się Zbigniew Bizoń oraz  Wiktoria Murzyn. Zawodnicy Speed-ball Myślenice wracają do kraju z 4 miejscem.

Polska reprezentacja została wyłoniona końcem września bieżącego roku podczas IV Mistrzostw Polski w Speed-ballu. To otworzyło najlepszym w Polsce drogę do udziału w rywalizacji międzynarodowej. Mistrzostwa Świata w Speed-ballu zostały zorganizowane przez Międzynarodową Federację Speed-balla w Montauban we Francji. Wyjazd polskiej kadry koordynowała Federacja Speed-ball Polska zrzeszająca całe speed-ballowe środowisko w naszym kraju.

Biało-czerwoni startowali w czterech konkurencjach: singlu, deblu, sztafecie (solo relay) i grze na czas (super-solo). Rozgrywki toczyły się w kategorii juniorskiej i seniorskiej z podziałem na płeć.
W zawodach brały udział reprezentacje z Europy, Afryki, Azji i Ameryki Północnej.

Zbigniew Bizoń w zawodach seniorskich znalazł się tuż za podium. W grze deblowej grał w parze z Janem Włoką – zawodnikiem z województwa opolskiego. Po długim i trudnym meczu półfinałowym z Francuzami biało-czerowni  ulokowali się tuż za podium, jako czwarta para deblowa.   

Jestem zadowolony, choć wracam z niedosytem. W dwóch konkurencjach zabrakło bardzo niewiele do podium. Ale to jest sport i przyjmuję ten wynik jako motywację do kolejnych zawodów. Chciałabym podziękować wszystkim, dzięki którym mogłem stanąć do rywalizacji z elitą światowego speed-balla – podkreśla Zbyszek Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Na czwartym miejscu znalazła się także polska sztafeta w której brał udział Zbigniew Bizoń (Speed-ball Myślenice), Wiktoria Murzyn (Speed-ball Myślenice), Mariusz Rzedzicki (Speed-ball Lublin) oraz Laura Lach (Speed-ball KRK). Polska sztafeta ustanowiła nowy rekord polski zdobywając 252 punkty. Do zwycięstwa nad Francuzami  w walce o brąz zabrakło tylko 9 punktów.

W indywidualnej grze na czas Wiktoria Murzyn osiągnęła swój rekord życiowy, przebijając jednocześnie aktualny rekord Polski wynikiem 459 punktów. Jednak kilka minut później koleżanka
z Kadry Polskiej przebiła jej wynik zdobywając 467 punktów, co ustanowiło nowy rekord Polski i zapewniło jej 3 miejsce na podium. Do brązowego medalu w indywidualnej grze na czas zabrakło Wiktorii Murzyn tylko 8 punktów.

To był mój debiut. Jestem szczęśliwa, że mogłam brać udział w międzynarodowych zawodach i zobaczyć jak wyglądają rozgrywki na światowym poziomie. Mam dużą motywacje i wiem nad czym muszę pracować w najbliższym sezonie– relacjonuje Wiktoria Murzyn – zawodniczka Speed-ball Myślenice.  

Najwyższe lokaty wywalczyły juniorki zdobywając łącznie 3 brązowe medale. Na podium dwukrotnie stanęła Laura Lach za wynik w grze na czas juniorek i seniorek oraz Magdalena Matusiak za grę singlową w kategorii juniorskiej. W rozgrywkach międzynarodowych Polskę reprezentowali zawodnicy z trzech województw. Czworo zawodników z Małopolski: Zbyszek Bizoń, Wiktoria Murzyn, Laura Lach, Martyna Dudek. Dwójka zawodników z opolskiego: Jan Włóka, Magda Matusiak. Lubelszczyznę reprezentował Mariusz Rzedzicki.

Speed-ball to sport z wykorzystaniem piłki i rakietek. Jego historia sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to nowatorska metoda treningu tenisistów przerodziła się w samodzielny sport. Do Polski speed-ball zawitał w 2014 roku. Od 2015 roku rozwija się także na ziemi myślenickiej.

tekst: Stowarzyszenie Sportownia

zdjęcia: Arkadiusz Żak

wMyslenicach.pl
Tworzymy portal informacyjny, którego głównymi założeniami jest bycie #bliżejMiasta, #bliżejKultury, #bliżejLudzi, #bliżejSportu. Oprócz dostarczania codziennej dawki newsów, będziemy odkrywać nieznane dotąd zakamarki regionu i ich historię. Nasze miasto to ludzie, którzy inspirują swoim sposobem życia. O nich również chcemy pisać. Nie zabraknie też artykułów dotyczących życia kulturowego, które w Myślenicach jest bogato rozwinięte. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz nagłośnić jakieś wydarzenie lub problem. Chętnie o tym napiszemy!