Kultura

Źródła antypolonizmu – Gadowski, Michalkiewicz, Lisiak

Tematem wczorajszego spotkania zorganizowanego przez Klub Gazety Polskiej w Myślenicach, była szerząca się na świecie polityka antypolonizmu. Skąd się wzięła i jak się objawia? Na te pytania próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście.

Na sali teatralnej Domu Katolickiego w Myślenicach w dniu wczorajszym zorganizowano otwarte spotkanie z Witoldem Gadowskim, Stanisławem Michalkiewiczem oraz Ireneuszem Lisiakiem (przybył zamiast Leszka Żebrowskiego).  Zaproszeni goście pochylili się nad trudnym, ale i aktualnym tematem jakim jest antypolonizm, który w ostatnim czasie się zaostrzył.

od lewej: Ireneusz Lisiak, Witold Gadowski, Stanisław Michalkiewicz

Jako pierwszy głos zabrał Ireneusz Lisiak, który sięgnął do czasów z przed II wojny światowej i sytuacji Żydów, którzy oskarżają Polskę o bezczynność, a nawet uznają za sprawcę zagłady ich narodu w czasach wojny.

Zdaniem Witolda Gadowskiego obecnie panujący antypolonizm wynika z trzech powodów.

  • Po pierwsze, winna jest obecnie szerząca się wizja człowieka pozbawionego wartości najwyższej – wizja niepersonalistyczna. Wmawianie ludziom, że nie ma dwóch płci, że każdy może sobie ją zmienić na dowolną. Gadowski określił to jako wizję człowieka pozbawionego wrodzonej  godności i samodzielności, co za tym idzie ten człowiek nie ma wolności.  Dodał, że do Polski obecnie dociera rewolucja seksualna z 1968 r. „Każda wspólnota, która według rewolucjonistów będzie się im sprzeciwiać będzie zwalczana”. Polska się przed tym broni, dlatego tak bardzo jesteśmy piętnowani.
  • Po drugie, za antypolonizm jest odpowiedzialne nasze położenie geopolityczne, między dwoma potęgami Niemcami i Rosją.
  • Po trzecie, obecnie szerząca się nowa polityka historyczna – nie prawda historyczna, ale polityka historyczna, która zajmuje się poszukiwaniem nowych złych i nowych dobrych. Jednym słowem zakłamywanie historii, przykładem jest oskarżanie Polski o wywołanie II wojny światowej czy o zagładę Żydów.
Witold Gadowski

Media XXI w. stały się narzędziami wojny świadomościowej, narzędziami rewolucji która ma być dokonywana w nas samych (…) Mamy myśleć tak jak trzeba, a temu służy cały aparat mediów, nauki, ośrodków opiniotwórczych i krąg celebrycki, który przejął dziś rolę tradycyjnych elit – im głupszy tym mądrzejszy, im mniej ma do powiedzenia tym więcej mówi. Odwrócenie klasycznych reguł skutkuje tym, że mamy poczuć się bezsilni, obezwładnieni i osamotnieni. Stąd bardzo ważna jest idea takich spotkań – rozmów pomiędzy nami, utwierdzanie się w tym, że to co widzimy jest naprawdę światem, a nie to co płynie z ekranów telewizorów i innych nośników – podsumował Witold Gadowski.

Stanisław Michalkiewicz

Stanisław Michalkiewicz przytoczył przekonanie historyczne naszych sąsiadów, które do dzisiaj funkcjonuje, „Polacy są nie zdolni do zarządzania tak dużym państwem w środku Europy”. Odniósł się również do naszego położenia geopolitycznego, omawiając antypolonizm niemiecki i rosyjski. Jednoznacznie stwierdził, że niemiecka polityka historyczna zakończyła się dla nich sukcesem. Udało im się wmówić, że za II wojnę światową odpowiedzialni są naziści, którzy w pierwszej kolejności okupowali ich kraj – ze sprawców stali się ofiarą. Naziści, nacja która już nie istnieje. To spowodowało, że wina za rozpętanie II wojny światowej spadła na Polskę, co zaczęła szerzyć żydowska polityka historyczna. Stanisław Michalkiewicz podsumowując wskazał, że przez nieudolną politykę zagraniczną Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Bronisława Komorowskiego, Polska sama przyznała się do winy, chociaż tak nie było.

Po wykładach rozpoczęła się żywa dyskusja na bieżące tematy.

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.