Sport

I Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-ballu

Są aktywni, ambitni i spragnieni innowacji. Swoją postawą mogą zawstydzić niejednego młodego człowieka. W miniony weekend do Myślenic zjechali seniorzy z południowej i centralnej Polski, aby rywalizować podczas I Mistrzostw Polski Seniorów w Speed-ballu.

Reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora oraz organizacji zrzeszających seniorów z Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska oraz ziemi łódzkiej skrzyżowali swoje rakiety podczas Mistrzostw Polski w speed-ballu dedykowanych seniorom. W zawodach wzięło udział 30 zawodników, którzy walczyli o najwyższe lokaty w grze na czas oraz w grze singlowej. Zawody odbyły się w formule dwóch turniejów z podziałem na płeć.

Zapoczątkowaliśmy cykl wydarzeń dedykowanych seniorom. Jest to ważny moment w historii polskiego speed-balla, ponieważ to nasz region będzie kojarzony jako miejsce, gdzie na zawodach spotykają się seniorzy trenujący speed-ball – podkreśla Zbigniew Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Na podium triumfowali:

Super – solo Seniorek:

 1. Maria Smolarska (UTW Drzewica)
 2. Danuta Fugas (AWS Wojkowice)
 3. Irena Kwiecień (UTW Drzewica)

 

Super – solo Seniorów:

 1. Andrzej Marie (AWS Wojkowice)
 2. Bogdan Piekarski (UTW Drzewica)
 3. Józef Barański (Stowarzyszenie Radość Życia w Wałbrzychu)

 

Gra singlowa Seniorek:

 1. Maria Smolarska (Speed-ball Drzewica)
 2. Halina Liszka (UTW Lipnica Murowana)
 3. Halina Pressel (Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku)

 

Gra singlowa Seniorów:

 1. Andrzej Marie (AWS Wojkowice)
 2. Józef Trojanowski (UTW Lipnica Murowana)
 3. Stefan Kowal (UTW Drzewica)

 

To co się wydarzyło w miniony weekend przerosło nasze oczekiwania. Zawody finałowe przy udziale seniorów to było jedno z najbardziej wzruszających wydarzeń w tym roku. Seniorzy pokazali nam niesamowite zaangażowanie i byli przygotowani do zawodów. Ten potencjał trzeba wspierać – relacjonuje Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Speed-ball to sport z wykorzystaniem piłki i rakietek. Jego historia sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to nowatorska metoda treningu tenisistów przerodziła się w samodzielny sport. Do Polski speed-ball zawitał w 2014 roku i od tego czasu rozwija się także w naszym regionie. Na ziemi myślenickiej powstała także pierwsza w Polsce grupa seniorów trenujących speed-ball. Prekursorem
i  założycielem grupy był śp. Stefan Patyk z UTW Myślenice. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sportownia. Partnerem Federacja Speed-ball Polska.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

źródło: Stowarzyszenie Sportownia

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.