Kultura

Konkurs Potraw Regionalnych 2019

W miniony weekend w hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach odbyła się XVII edycja Konkursu Potraw Regionalnych „Choinka przy wigilijnym stole”. 

W kulinarnych zmaganiach wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z kilku powiatów województwa małopolskiego. Zaprezentowały to co tradycyjne w regionalnych potrawach. Jury oceniało nie tylko smak potraw, ale i to z jakich produktów zostały wykonane, ich wygląd, regionalność, tradycyjność, choinkę, ale też to, jak prezentowało się samo stoisko.

Konkurs został zorganizowany przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, Małopolski Oddział Regionalny ARiMR przy współpracy z Gminą Myślenice. Wydarzenie miało charakter wojewódzki, a konkurs honorowym patronatem objął marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

To cykliczna impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Świąteczne spotkanie to nie tylko degustacja potraw, ale także wspólne kolędowanie, pięknie przystrojone choinki i przede wszystkim wspaniała atmosfera. Konkurs ma na celu popularyzację tradycyjnych potraw oraz lokalnych zwyczajów i tradycji wigilijnych. Dziękuję za udział kołom gospodyń z powiatów myślenickiego, wadowickiego, suskiego i nowotarskiego, które wzięły udział w tegorocznym konkursie – mówiła Danuta Grzesik z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, który organizował niedzielne wydarzenie w Myślenicach.

Swoje regionalne potrawy wigilijne oraz przyozdobioną choinkę w sumie prezentowało piętnaście Kół Gospodyń, a każde reprezentowało swoją gminę. Jury konkursowe przy ocenie brało pod uwagę regionalny i tradycyjny charakter przygotowanych potraw, nazwy gwarowe, prezencję stołu oraz tradycyjnie ubraną choinkę. Przyznano po dwie nagrody dla każdego miejsca na podium i najlepsze zdaniem członków jury okazały się Zespół Regionalny „Toporzanie” z Tenczyna w Gminie Lubień oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Podsarniu z Gminy Raba Wyżna w Powiecie Nowotarskim. Gminę Myślenice reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Krzyszkowic, które zajęło trzecie miejsce w konkursie.

Gratuluję wszystkim Kołom Gospodyń, które zostały wyróżnione w tegorocznym konkursie, ale też dziękuję pozostałym za udział oraz kultywowanie naszych regionalnych tradycji. Cieszę się, że Gmina Myślenice mogła być współorganizatorem tej imprezy i gościliśmy także Koła Gospodyń z okolicznych powiatów. Wydarzeniu patronował marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski i serdecznie dziękuję za obecność przedstawicielom Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Radnym Sejmiku, ale też samorządowcom z naszego regionu, którzy przybyli na Konkurs Potraw Regionalnych do Myślenic – dodał Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wyniki XVII Konkursu Potraw Regionalnych „Choinka przy wigilijnym stole”:

I miejsce
Zespól Regionalny „TOPORZANIE” – Gmina Lubień, Powiat Myślenicki
KGW w Podsarniu – Gmina Raba Wyżna, Powiat Nowotarski

II miejsce
KGW TOKARNIA – Gmina Tokarnia, Powiat Myślenicki
KGW PCIM – Gmina Pcim, Powiat Myślenicki

III miejsce
WIEJSKA DZIEWCZYNA „BIENKÓWKA” – Gmina Budzów, Powiat Suski
KGW Dworzanki z Krzyszkowic – Gmina Myślenice, Powiat Myślenicki
Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni w Brzeźnicy – Gmina Brzeźnica, Powiat Wadowicki

Partnerem XVII Konkursu Potraw Regionalnych pod nazwą „Choinka przy wigilijnym stole” było Województwo Małopolskie.

źródło: myslenice.pl

Maria Gaczyńska
Redaktor naczelna. Absolwentka dziennikarstwa i politologii. Interesuje się polityką oraz bezpieczeństwem międzynarodowym. Lubi być na bieżąco. Zdobywała swoje doświadczenie już na studiach, a później w lokalnych mediach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, który traktuje jako zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Eksperymentuje w kuchni gotując dla swojej rodziny. W wolnym czasie ogląda dobre filmy i podgląda modowe trendy. Uczy się życia na nowo razem z dwójką swoich synów.